Zarządzanie stresem. Jak skutecznie pokonać stres?
Stres towarzyszy nam w ciągu całego życia – nie da się go wyeliminować.
Jego skutki odbijają się na naszym zdrowiu i samopoczuciu, także na naszej sprawności motorycznej i intelektualnej.
Dlatego właśnie warto przygotować się do stresu, poznać jego oblicze oraz negatywne i pozytywne strony.
Kliknij poniżej i rozwiń interesujący Cię element opisu szkolenia!
Warsztat skierowany jest zarówno do specjalistów, jak i kadry menadżerskiej.
I Czym jest stres i dlaczego tak negatywnie wpływa na naszą efektywność oraz poziom osobistego szczęścia – dyskusja, ankieta, omówienie ankiety.
Oblicza stresu – Podróż przez ciało – relaksacja, kontrola oddechu, monolog wewnętrzy na temat stresu, poznanie oblicza własnego stresu. Test – skala stresu Holmes’a.
Czym tak naprawdę jest reakcja stresowa, jak powstaje, kiedy staje się zagrożeniem i jakie mogą być tego konsekwencje. Warto sobie indywidualnie zdiagnozować jakie są źródła stresu, poziom obciążeń i zasoby pozwalające przeciwdziałać ich negatywnym skutkom.
II Podstawowe techniki redukcji stresu
Podstawowe techniki redukcji stresu to gimnastyka antystresowa, elementy stretchingu, masaż relaksacyjny piłeczkami – ćwiczenie w parach, latający dywan – relaksacja i wizualizacja przy dźwiękach muzyki.
Warto poznać narzędzia pozwalające na zredukowanie siły reakcji stresowej i zminimalizowanie konsekwencji doświadczanego stresu. Należą do nich m.in.: techniki spontanicznej relaksacji oraz tworzenie pozytywnych autosugestii. Analizując własny monolog wewnętrzny będziemy potrafili wykorzystać jego wpływ do wzmacniania siebie w sytuacjach potencjalnego stresu
III Metody długofalowego radzenia sobie ze stresem
Metody długofalowego radzenia sobie ze stresem to weryfikacja stresogennych wzorców mentalnych: przekonań, oczekiwań, wartości, modyfikacja nieprzystosowawawczych oczekiwań i automatycznych myśli, trening samoobserwacji emocjonalnej i rozpoznawania związków między oczekiwaniami, emocjami i zachowaniami
Tylko opanowanie stresu w długim okresie gwarantuje zdrowie, równowagę emocjonalna oraz oczekiwany poziom szczęścia. Techniki radzenia sobie ze stresem długofalowym wymagają zwiększonej koncentracji i samodyscypliny, sa jednak niezwykle skuteczne.
IV Pozbycie się lęków, obaw, ograniczających przekonań i wspomnień stanowiących źródła stresu.
Dokonujemy tego za pomocą technik wizualizacji, analizy kontrastowej, pracy na linii czasu, submodalności. Demonstracja i przećwiczenie w parach poszczególnych technik podczas zajęć oraz zestaw ćwiczeń w materiałach szkoleniowych pozwalają wykonywać je samodzielnie w domu oraz zawsze wtedy, kiedy zajdzie potrzeba.
DZIEŃ 2
I Narzędzia tworzenia równowagi i harmonii.
Koncentracja na takich sposobach organizacji pracy, które pozwalają uniknąć doświadczania szkodliwego stresu w trakcie realizacji zawodowych zadań. Uczestnicy poznają i przećwiczą technikę formułowania celów. Zapoznają się z zasadami formułowania poleceń i delegowania zadań. Dowiedzą się jak konstruktywnie odmawiać. Poznają i przećwiczą techniki otwartej komunikacji w zespole i zarządzania konfliktem interpersonalnym.
II Co z tym mobbingiem?
Uczestnicy przyjrzą się temu kontrowersyjnemu zjawisku, nauczą się trafnie je odróżniać od innych stresogennych sytuacji w pracy zawodowej. Podczas wizualizacji i ćwiczeń sprawdzą, jak własną postawą wpływać na zmianę zachowań osoby, która nas prześladuje. Zainstalują sobie „Szczepionkę na stres”, poznają technikę konfrontacja z wizją katastrofy oraz algorytm samokontroli emocjonalnej.
III Stres konstruktywny i destrukcyjny.
Poznanie i rozróżnianie dwóch rodzajów stresu sprawia, że możemy polubić i wykorzystać pozytywny stres do rozwoju osobistego i motywowania się do osiągania życiowych celów. Przyjrzenie się historii swojego życia i rozpoznanie „straconych okazji” stanie się bazą informacji o pożądanych zachowaniach na przyszłość. Za sprawą ćwiczenia-wizualizacji poznamy wielką siłę sprawczą konstruktywnego stresu i nauczymy się wykorzystywać ją w przyszłości.
Konsekwencja przewlekłego stresu – wypalenie zawodowe.
Uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem wypalenia zawodowego. Będą mieli okazję do dokonania autodiagnozy pod kątem indywidualnych zagrożeń wypaleniem. Nauczą się trafnie diagnozować jego symptomy. Wypracują zalecenia: jak ustrzec się przed wypaleniem zawodowym i jak nie przyczyniać się do wypalenia swoich pracowników
IV Dobór technik walki ze stresem
Uczestnicy poznają i przećwiczą techniki relaksacji, autosugestii, tańca katarktycznego, ćwiczeń emisji głosu, terapia śmiechem i innych technik pozwalających na doświadczanie większej równowagi w codziennym funkcjonowaniu. Otrzymają materiały pozwalające na dalsze trenowanie tych umiejętności poza sytuacją szkoleniową.
Podsumowanie szkolenia
Szkolenia organizowane w formie zamkniętej, dedykowanej danej firmie, dopasowane do specyfiki organizacji, branży i potrzeb uczestników. Praca na realnych sytuacjach związanych z obszarem merytorycznym szkolenia.
CZAS TRWANIA SZKOLENIA
Optymalnie Model 2 +1 (2 dni szkolenia -> wdrożenie usprawnień -> 3-4 tygodnie po szkoleniu właściwym 1 dzień szkolenie Follow-up z analizą punktów krytycznych, utrwaleniem wiedzy).
MIEJSCE SZKOLENIA
Możliwość zorganizowania szkolenia na terenie całej Polski, w siedzibie Klienta i w każdym innym miejscu wskazanym przez Klienta. Istnieje możliwość zorganizowania logistyki szkolenia przez HILLWAY.
Jesteś zainteresowany danym szkoleniem? Masz dodatkowe pytania?
Jesteś zainteresowany organizacją szkolenia zamkniętego o podobnej tematyce, chcesz zwiększyć efektywność osobistą poprzez udział w podobnych szkoleniach lub chcesz usprawnić proces organizacji pracy w swojej firmie?
E-mail: info@hillway.pl
Tel: +48 22 250 22 82
Informujemy, iż na wszystkie zapytania odpowiadamy maksymalnie w ciągu 48 godzin.