Jak z klasą odejść z pracy? Porada firmy szkoleniowo-doradczej HILLWAY

odejście z pracy-jak odejść z pracy z klasąByły kiedyś czasy, gdy ludzie w jednej firmie pracowali całe życie. Ale te czasy minęły bezpowrotnie, chyba, że pracujemy w administracji państwowej i przysłowiowym ZUSie (choć tutaj też to się powoli zmienia).

Dziś zdarza nam się pracować w trakcie kariery co najmniej w kilku firmach. Przychodzi taki moment w życiu każdego, że podejmujemy decyzję o zmianie pracy albo w wyniku zmian organizacyjnych lub niespełniania oczekiwań firmy zmuszeni jesteśmy odejść. Sytuacja zmiany dotyka nas, dotyka firmę jako pracodawcę i dotyka Twoich współpracowników, kontrahentów i klientów.

Jak z klasą odejść z pracy? 

Jeżeli już odchodzić, to tylko z klasą! Świat jest bardzo mały i nigdy nie wiesz kto, kogo spyta o opinię o Twojej osobie, jak również nigdy nie wiesz, czy danych osób nie spotkasz w przyszłości po drugiej stronie – mogą być Twoim klientem, kontrahentem, a także możesz ich spotkać w życiu prywatnym.

Przygotowanie się do wypowiedzenia umowy i zakończenia pracy

Po pierwsze i najważniejsze już na etapie rozważania zmiany pracy sprawdź swoją umowę – mogła być zawarta dawno temu i już możemy nie pamiętać szczegółów jej zapisów.

Zwróć uwagę przede wszystkim okres wypowiedzenia i tu uwaga – w części umów o pracę nawet bez zmiany umowy – prawnie po określonym czasie pracy okres wypowiedzenia ulega wydłużeniu. W umowie możesz mieć 2 tygodnia, a prawnie może wychodzić, że masz 3 miesiące.

Zwróć również uwagę na zapisy o działalności konkurencyjnej – możliwe, że np. w okresie 3 lub 6 miesięcy nie możesz świadczyć pracy dla podmiotów konkurencyjnych w stosunku do firmy, w której pracowałeś.

Jeżeli to Ty chcesz zmienić pracę to najpierw dokładnie to przemyśl, rozważ wszystkie za i przeciw. Sprawdź sytuację na rynku i oceń jakie masz szanse na szybkie znalezienie nowej pracy oraz na jaki okres bez pracy jesteś sobie w stanie pozwolić. Procesy rekrutacyjne są długie. Musisz mieć czas na rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, a nie od razu pierwszy okaże się tym idealnym. Jeżeli masz możliwość daj sobie czas na porównanie ofert i nigdy nie wybieraj pierwszej lepszej i na chwilę.

Określ co jest dla Ciebie ważne, jakie masz kompetencje i co możesz zaoferować innym firmom. Jeżeli zmieniasz pracę to znaczy, że szukasz albo czegoś innego, albo czegoś lepszego.

Nie zostawiaj wszystkiego związanego z odświeżeniem CV, czy szukaniem pracy na etap po jej zakończeniu. Najlepiej zajmij się tym już teraz. Odśwież CV, sprawdź portale, z których będziesz korzystał, uruchom kontakty i powysyłaj trochę CV, by sprawdzić jaki jest rynek i odbiór Twojej osoby. Na tej podstawie będziesz w stanie ocenić jak długo możesz szukać pracy, czy będzie to łatwe czy trudne… Sprawdzaj opinie o pracodawcach w Internecie. Może się też okazać, że jednak w tym czasie stwierdzisz, że to jednak jest czasochłonne i wymaga nakładów pracy, na które nie możesz sobie pozwolić, a obecny pracodawca wcale nie jest taki zły i jednak chcesz zostać.

Rozmowa z szefem o odejściu z firmy, pracy

Swoje emocje, żale i ewentualne niezadowolenie lepiej trzymać na wodzy. Każda argumentacja powinna być rzeczowa i oparta na faktach, a nie bezpodstawnych pretensjach. Umów wcześniej spotkanie i powiedz, że chcesz porozmawiać o współpracy. Na spotkanie zaplanuj max. 30 minut. Od razu przedstaw cel spotkania, jeżeli tak uważasz i chcesz możesz nawiązać do sytuacji osobistej, ewentualnych wcześniejszych sygnałów, ale to nie jest Twoim obowiązkiem. Rozstanie z pracodawcą to naturalny etap Twojego życia zawodowego i każdego z nas.

Postaraj się, by to spotkanie było krótkie i konkretne. Na rozmowę o doświadczeniach, odczuciach i wskazówkach dla Pracodawcy możesz umówić się w innym terminie. Zakomunikuj, że spotkałeś się w związku z tym, że podjąłeś decyzję o zakończeniu współpracy i przekaż do podpisania w 2 egzemplarzach wypowiedzenie umowy (jeden egzemplarz dla Ciebie, drugi dla firmy). Poinformuj szefa o tym do kiedy jesteś, jaki masz okres wypowiedzenia i omówcie kwestię ewentualnego urlopu. Możesz przedstawić stan wykonania projektów, obowiązków i tego, kto je ewentualnie może przejąć.

Czego bezwarunkowo nie robić w momencie odejścia z pracy?

  • nie informuj wszystkich dookoła o swojej decyzji przed rozmową z bezpośrednim przełożonym
  • na pewno nie narażać się na procesy sądowe i nie kopiować baz danych, czy innych dokumentów, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa
  • nie buntować innych pracowników
  • nie wykonuj ostatnich zadań byle jak i nie czekaj na to, aż przełożony poprosi Cię o przekazanie Twoich statusów projektów, zadań w ostatniej chwili. Z tym zostaną Twoi koledzy i nie będą oni winić za błędy firmy, tylko Ciebie. Odejdź z klasą i pokaż, że jesteś profesjonalistą w każdym calu
  • nie oczerniaj pracodawcy, jeżeli nie masz ku temu konkretnych powodów i dowodów. Nieważne, czy będziesz robił to imiennie, czy anonimowo na forum. Takie działanie, jeżeli jest nieuzasadnione jest karalne i w takich sytuacjach, nie ma anonimowości. Przy naruszeniu prawa każdy portal zobowiązany jest do ujawnienia danych internauty.

Co na pewno zrobić przy odejściu z pracy i co wpłynie na to, że zostaniemy odebrani jako profesjonaliści?

  • przygotować plan przekazania obowiązków
  • wskazać – opisać instrukcje dla osoby przejmującej – co, gdzie się znajduje, na co ma zwrócić uwagę?
  • pożegnaj się ze współpracownikami i podziękuj im, za wspólną pracę, atmosferę. Zrób to wyłącznie z maila firmowego. Na pewno nie pierwszy odchodzisz i znasz wewnętrzne standardy przekazywania takich informacji. Często jest to e-mail na adres mailowy wspólny dla firmy np. hillway-grupa@hillway.pl, który trafia do całej firmy. Warto go utrzymać w pozytywnym tonie, podziękować firmie, podziękować współpracownikom. By uniknąć plotek i jeżeli nie jest to dla Ciebie tajemnicą warto wskazać główny powód odejścia lub napisać ogólnie. Warto też na koniec – jeżeli już wiadomo kto Ciebie zastąpi – wskazać osobę zastępującą Cię na stanowisku, na koniec pożyczyć innym sukcesów i pozostawić do siebie dane kontaktowe prywatne. Wszystko zależy od tego jaka jest kultura firmy i na co można sobie pozwolić.

Jeżeli jesteś w dobrych relacjach z firmą, z którą się żegnasz, masz dobre relacje z szefem możesz wcześniej zasygnalizować, że planujesz odejście z firmy, bo np. zmieni Ci się sytuacja życiowa. Uważaj i rób to świadomie w szczególności zabezpieczając swój interes.

Najlepiej jednak złóż wypowiedzenie zgodnie z umową i ewentualnie wyjdź z inicjatywą, że np. jeżeli jest potrzeba możesz wydłużyć okres wypowiedzenia o 2 tygodnie lub maksymalnie miesiąc. Zwróć uwagę na to czym się zajmujesz, czy łatwo będzie Ciebie zastąpić, czy jesteście w szczycie sezonu i czy firma ma zasoby do zastępstwa, czy musi zlecić rekrutację, która potrwa, a nie ma komu przekazać Twojego obszaru.

To jak odchodzisz z firmy świadczy o Tobie. O profesjonalnym zachowaniu nie świadczy sam fakt wysłania ładnego maila, ale również wszystko to co czynisz w okresie wypowiedzenia, jak również po nim. Prawdziwym wyzwaniem jest dobre zachowanie w warunkach wzajemnych pretensji, niechęci i zarzutów.

W naszej poradzie piszemy o tym, jak godnie i z klasą odejść z pracy, ale wiemy, że nie wszyscy pracodawcy stosują się do zasad biznesowego savoir-vivre’u, zasad prawa i na pewno widzimy też potrzebę napisania artykułu o tym Jak godnie pożegnać się z pracownikiem 😉

Autor: Marzena Sawicka Dyrektor Zarządzający HILLWAY

Data publikacji: 09.04.2016Skip to content