Firma Hays świadcząca usługi rekrutacyjne i kadrowe HR opracowała raport opinii pracodawców i pracowników na temat potrzeby podnoszenia kwalifikacji. Raport „Rozwój zawodowy – oczekiwania specjalistów i możliwości firm” został opracowany na podstawie danych uzyskanych w międzynarodowym badaniu przeprowadzonym w okresie od kwietnia do maja 2022 roku. Ankietę wypełniali specjaliści i menedżerowie z 26 krajów na całym świecie, w tym 350 osób z Polski.
- Jak wygląda relacja między pracodawcami a pracownikami względem rozwoju kompetencji?
- Czy specjaliści i profesjonaliści są otwarci na zdobywanie i rozwój nowych umiejętności?
- Czy firmy mierzą się obecnie z luką kompetencji na rynku pracy?
- Jakie działania rozwoje podejmują dziś firmy?
- Co ogranicza firmy przed podjęciem działań rozwojowych?

Niedobór kompetencji pracowników
Z raportu “Rozwój zawodowy – oczekiwania pracowników i możliwości firm” jasno wynika, że ponad połowa firm wciąż dostrzega problem niedoboru kompetencji w swoich organizacjach. Aż 91 % pracodawców odczuwa niepokój względem aktualnego zestawu umiejętności zatrudnionych.
Co więcej tylko 49 % firm podejmuje rzeczywiste działania, by zniwelować luki kompetencyjne swoich pracowników.
Wg ekspertów Hays pierwszym krokiem do rozwiązania problemu niedoboru kompetencji i umiejętności pracowników jest weryfikacja i analiza potrzeb rozwojowych pracowników. W HILLWAY etap wnikliwej analizy potrzeb i oczekiwań uczestników stanowi podstawę do opracowania programów szkoleniowych “sztych na miarę”.
Specjaliści chętnie rozwijają swoje umiejętności i kompetencje.
Raport ukazuje, że aż 98 % respondentów zadeklarowało otwartość na zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, a 88% z nich podejmuje indywidualne inicjatywy rozwojowe poza godzinami pracy. Jednocześnie zaledwie 36% specjalistów wyraża satysfakcję z programów rozwojowych i szkoleniowych oferowanych przez ich pracodawców.
Najbardziej efektywne metody zdobywania nowych umiejętności
Z raportu wynika, że z perspektywy pracownika najbardziej efektywne metody zdobywania nowych umiejętności to:
1. Szkolenia stacjonarne – 27 %
2. Szkolenia online odbywające się w czasie rzeczywistym – 23 %
3. Kursy online, z których można skorzystać w dowolnym czasie – 15 %
4. Własny research (fora, blogi, artykuły) – 13 %
5. Szkolenia na stanowisku pracy – 11 %
6. Wydarzenia i konferencje – 11 %
Za najbardziej efektywną metodę zdobywania nowych umiejętności pracownicy uważają szkolenia stacjonarne, podczas gdy wg respondentów taką możliwość oferuje zaledwie 58 % firm.
Oferta szkoleniowa pracodawców to:
- Dedykowana platforma szkoleniowa – 68%
- Kursy online zewnętrznego dostawcy – 61%
- Szkolenia stacjonarne – 58%
- Webinaria – 46%
- Konferencje – 38%
Główne ograniczenie w rozwoju pracowników
Według raportu firmy, które nie dostarczają swoim pracownikom narzędzi szkoleniowych, jako powód najczęściej wskazują ograniczenia finansowe. Rocznym budżetem szkoleniowym dysponuje 57 % ankietowanych firm.
Misja HILLWAY: Satysfakcjonujący rozwój kompetencji oraz umiejętności ludzi biznesu i administracji
W HILLWAY od ponad 11 lat rozwijamy kompetencje tysięcy ludzi biznesu i administracji. Prowadzimy wysokiej jakości szkolenia biznesowe rozwijające kompetencje i kwalifikacje miękkie, twarde oraz branżowe, prowadzone przez wyselekcjonowanych ekspertów na terenie całej Polski, a także za granicą na zlecenie Klientów.
Specjalizujemy się w szkoleniach zamkniętych, “szytych na miarę” potrzeb i oczekiwań Klientów, dopasowanych do specyfiki branży, procesów i zespołów.
Gwarantujemy indywidualne podejście do Państwa potrzeb, spojrzenie biznesowe na realizowane procesy, jak również dedykowany zespół konsultantów, trenerów, którzy znają specyfikę Państwa branży. Wszystko to robimy z pasją, energią i zaangażowaniem co potwierdzają liczne, pisemne referencje.
Szukasz oferty szkoleniowej dla Twojego zespołu/działu?