Case study: wzmocnienie przywództwa i efektywności menedżerskiej

Case study HILLWAY: Wzmocnienie przywództwa i efektywności menedżerskiej - Akademia Rozwoju Menedżerskiego

Kontekst sytuacyjny i potrzeba zmiany

Zmiana zarządu w firmie działającej w sektorze budownictwa mieszkaniowego zainicjowała transformację kultury organizacyjnej i podejścia do zarządzania. Nowa strategia zakładała przejście z operacyjnego stylu zarządzania na podejście oparte na celach strategicznych. Kluczowym elementem tej zmiany było zbudowanie nowoczesnego, inspirującego przywództwa, które będzie napędzać rozwój organizacji oraz zwiększać zaangażowanie pracowników.

W odpowiedzi na te wyzwania wspólnie z HILLWAY zaprojektowano Akademię Rozwoju Menedżerskiego – kompleksowy program rozwoju kompetencji liderskich, oparty na realnych potrzebach i kontekście organizacji.

Zidentyfikowane wyzwania menedżerskie – holistyczne podejście HILLWAY

Przed zaprojektowaniem Akademii Rozwoju Menedżerskiego, HILLWAY wspólnie z przedstawicielami zarządu i działem HR przeprowadziło szczegółową diagnozę potrzeb rozwojowych. Obejmowała ona:

  • analizę strategii i celów biznesowych organizacji po zmianach w zarządzie,

  • wypracowanie spójnego programu warsztatów,

  • ustalenie wzmacniających działań przed i poszkoleniowych.

Dzięki temu procesowi określono konkretne mechanizmy, które powodowały zmniejszenie efektywności zespołów, jak również ustalono pożądany efekt, który miał zostać uzyskany po zakończeniu Akademii.

Kluczowe wyzwania, które wyłoniły się z diagnozy:

    1. Spadek motywacji i efektywności zespołów
      Zespoły zgłaszały brak jasnych kierunków działania i poczucie niepewności co do oczekiwań. Menedżerowie z kolei często koncentrowali się na działaniach operacyjnych, nie mając przestrzeni na rozwój zespołu.
    2. Niejasny podział odpowiedzialności
      W organizacji brakowało czytelnych granic odpowiedzialności pomiędzy działami i w ramach zespołów. Skutkowało to duplikacją zadań, nieefektywnym planowaniem i przeciążeniem liderów.
    3. Trudności komunikacyjne w strukturze organizacyjnej
      Zidentyfikowano bariery komunikacyjne – zarówno w pionie (między poziomami zarządzania), jak i poziomie (między działami), które wpływały na szybkość podejmowania decyzji i spójność przekazu.
    4. Brak kultury delegowania i rozwijania odpowiedzialności w zespole
      Wielu menedżerów realizowało zadania osobiście, unikając delegowania zadań z powodu braku zaufania do kompetencji pracowników lub braku czasu na ich wdrażanie.
    5. Dominujący styl ekspercki zamiast liderskiego
      Liderzy pełnili często rolę „super-specjalistów” zamiast mentorów rozwijających potencjał zespołów. Potrzebna była zmiana postawy – z wykonywania zadań na budowanie odpowiedzialności i zaangażowania innych.

Wnioski z diagnozy stały się fundamentem dla opracowania spersonalizowanego programu rozwojowego, którego celem było nie tylko podniesienie kompetencji menedżerskich, ale przede wszystkim – wdrożenie realnej zmiany w stylu zarządzania w całej organizacji.

Cele Akademii rozwoju menedżerskiego

Bazując na pogłębionej diagnozie, Eksperci HILLWAY we współpracy z Klientem określili następujące cele Akademii:

🎯 Zbudowanie poczucia odpowiedzialności i sprawczości u menedżerów
🎯 Wyposażenie liderów w narzędzia do skutecznej komunikacji, delegowania i motywowania
🎯 Rozwój umiejętności budowania zaangażowania i prowadzenia zespołów w duchu współpracy
🎯 Transformacja roli menedżera – z eksperta w kierunku lidera rozwijającego potencjał pracowników

Struktura i metodologia programu rozwojowego

Program zrealizowano w formule intensywnego 2-dniowego warsztatu rozwojowego, opartego na praktycznych ćwiczeniach, pracy na realnych przypadkach oraz interaktywnej wymianie doświadczeń uczestników. Składał się z 3 głównych bloków tematycznych:

    1. Kim jest skuteczny menedżer?
      Blok obejmował tematykę roli i odpowiedzialności menedżera w organizacji, budowanie autorytetu lidera w celu zwiększenia zaangażowania zespołu, a także poznanie metod zachowania spójności między celami strategicznymi a operacyjnym zarządzaniem.
    2. Jak pracuje skuteczny menedżer?
      W module wypracowane zostały skuteczne narzędzia planowania i wyznaczania celów, takie jak SMART, metoda GTD, macierz Eisenhowera. Poruszono także tematykę organizowania pracy zespołu i delegowania zadań. Cel zwiększenia efektywności menedżerów Klienta został także zaadresowany przez uwzględnienie tematu motywowania pracowników (analiza motywatorów) i poznania metod udzielania feedbacku wg modeli UF i FUKO. Przygotowano także menedżerów do kontroli i rozwoju monitorowania wyników, ewaluacji pracy zespołu i zaproponowano wspólne świętowanie sukcesów.
    3. Trudne sytuacje menedżerskie
      W trzecim bloku przeanalizowano studium przypadków trudnych sytuacji menedżerskich. Na podstawie wniosków, wypracowane zostały praktyczne rozwiązania, gotowe do zastosowania po szkoleniu. Moduł poszerzony został dyskusje o wyzwaniach w codziennym zarządzaniu.

Ekspertka prowadząca program

Program został powierzony doświadczonej trenerce, coachowi i ekspertce w zakresie rozwoju przywództwa i strategii HR. Jej doświadczenie obejmuje ponad 20 lat pracy w sektorach FMCG, automotive, medycznym, chemicznym i GBS. Wyróżnia się umiejętnością łączenia psychologii biznesu z praktyką zarządczą oraz prowadzeniem angażujących, dopasowanych do kontekstu organizacji warsztatów.

Rezultaty i opinie uczestników

💬 „Szkolenie bardzo dobre. Dało przestrzeń na dyskusje. Czas i praca dostosowane do grupy.”
💬 „Świetna osoba prowadząca – tak trzymać!”
💬 „Komfortowe warunki i atmosfera wzajemnego zaufania.”

Wyniki ankiety ewaluacyjnej (N=19):
✅ Ocena pracy trenera: 5.00 / 5.00
✅ Gotowość do wdrożenia zdobytej wiedzy: 4.81 / 5.00

Uczestnicy deklarowali większą pewność siebie w delegowaniu zadań, lepsze rozumienie swojej roli jako lidera oraz chęć stosowania poznanych narzędzi w codziennej praktyce.

W celu przekazania konkretnych rekomendacji przeprowadzone zostało spotkanie podsumowujące Akademię z Zarządem Klienta. Spotkanie miało charakter ewaluacyjny i zorganizowane zostało miesiąc po zakończeniu warsztatów. Dzięki temu możliwe było sprawdzenie jakie rozwiązania sprawdzają się, a które wymagają dalszej praktyki i wdrożenia.

Dlaczego Akademia rozwoju menedżerskiego działa?

Akademia Rozwojowa HILLWAY to nie tylko szkolenie – to przemyślany proces rozwojowy, który integruje konkretne potrzeby organizacji z nowoczesnymi narzędziami liderskimi. Dzięki pracy na realnych wyzwaniach i wsparciu doświadczonego eksperta menedżerowie zyskali nowe spojrzenie na swoją rolę, wzmocnili kompetencje i stali się realną siłą napędową zmiany w organizacji.

W HILLWAY rozwijamy kompetencje zespołów, przygotowując na wyzwania jutra.

Power Skills
Skip to content WordPress Double Opt-in by Forge12