Dogonić czas… Monika Księżak – ekspert HILLWAY o zarządzaniu sobą w czasie

Zarządzanie czasem? Czy to możliwe?

Wielu zapyta: jak można zarządzać czymś, co jest poza naszym wpływem?

Zgadza się, czasu nie da się zatrzymać, powstrzymać, spowolnić, czy przyspieszyć. To, co możemy zrobić to lepiej spożytkować czas, który mamy do wykorzystania.

Dzisiaj wielu z nas zwraca uwagę na to jak zarządza swoim czasem i jest to bardzo dobra wiadomość z uwagi na to, że jeszcze parę lat temu temat zarządzania sobą w czasie i ogólnie rozwoju osobistego nie był w naszym życiu tak obecny i dostępny jak jest dzisiaj. Większość z nas jest coraz bardziej świadoma tego, co w swoim życiu robi, jaką to ma wartość i jak kształtuje nasze Tu i Teraz. Zaczynamy dostrzegać to, co naprawdę ważne. Czas stał się wartością, darem, z którego należy umiejętnie korzystać. Bo o tym jak będzie wyglądała nasza przyszłość decyduje obecna chwila.

Warto jednak na początek odpowiedz sobie na pytanie, czym jest czas?

Jest wartościowym kapitałem i nie jest na sprzedaż, na pewno nie daje się zaoszczędzić ani

Zmagazynować i tym bardziej nie da się rozmnożyć. Dodatkowo ucieka stale i nieodwołalnie. Czasu

Nie można zatrzymać ani kupić.

Seneka bardzo trafnie to określił: ?Z czasu albo się nas ograbia, albo się go od nas wyłudza,

Z moich obserwacji wynika, że zarządzania swoim czasem oceniamy bardzo wysoko i wynika to z tempa życia i realizowanych zadań i świadomości, że efektywne zarządzanie czasem to umiejętne wartościowanie realizowanych zadań. Zgodnie z tym, co mawiał Eisenhower: ?To, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne”.

Aby zarządzać swoim czasem najczęściej korzystamy z dedykowanych aplikacji, planerów, tradycyjnego kalendarza lub kolorowych karteczek (tablica zadań). Prowadząc warsztaty często słyszę pytanie, co jest najlepsze? Co ma największą skuteczność?

Odpowiadając zawsze podkreślam, że to musi być narzędzie, które jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, takie, które rozumiemy i potrafimy zaadoptować do swoich potrzeb.

Za nim jednak sięgniemy do narzędzi wróćmy do naszej decyzji świadomej identyfikacji naszych potrzeb w tym zakresie. Podejmując decyzję, jak to zrobię warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, co jest dla mnie ważne, jaką zmianę chcę osiągnąć, czy na pewno jest zgodna z moimi wartościami i potrzebami. Świadome działanie to sukces w realizacji i osiąganiu wyznaczonych celów.

Warto tu również wspomnieć o jeszcze jednym fenomenie w efektywnym zarządzaniu sobą w czasie, to jak z całego natłoku działań umiejętnie i świadomie wybrać tę jedną rzecz, taką, że gdy będzie zrobiona wszystkie inne staną się prostsze, albo nieistotne.

Ważnym elementem w całej metodyce zarządzania sobą w czasie nie można zapomnieć o jednym kluczowym elemencie, by dać sobie czas? na uważne zatrzymanie się oddech i tą świadomość, że warto zwolnić i z uwagą zaobserwować to, co w moim życiu się dzieję, co dla mnie ważne, co mnie kształtuje, jako człowieka i stanowi moja wartość. Warto czasem poświęcić czas na tzw. ?nic nierobienie? a to jest taki moment, w którym czas nie ma znaczenia, liczy się tylko ta chwila, w której możemy wyciszyć nasze myśli i poczuć życie całym sobą.

Monika Księżak – Konsultant biznesowy, Trener Biznesu, Coach ICF

20.08.2018Skip to content