'Ile mogę zarabiać?" O świadomości wynagrodzeniowej Polaków.

Raport “Ile mogę zarabiać. Świadomość wynagrodzeniowa Polaków” opracowany przez HRrebels, dostarcza nie tylko interesujących obserwacji, ale także wyzwań związanych z poziomem świadomości wynagrodzeniowej na polskim rynku pracy. Poniżej przedstawiamy analizę kluczowych ustaleń oraz wniosków wynikających z  raportu.

4 kluczowe lekcje współczesnego przywództwa dla liderów

Brak świadomości wynagrodzeniowej

Najbardziej niepokojącym spostrzeżeniem jest fakt, że aż 79% pracujących Polaków nie ma pełnej świadomości na temat swojego wynagrodzenia. Przyczyny tego problemu są wielowymiarowe. Po pierwsze, wiele osób nie odróżnia dokładnie pojęć “brutto” i “netto,” co jest kluczowe w zrozumieniu, ile pieniędzy zostaje na ich koncie po opłaceniu podatków i składek. Po drugie, pełne koszty pracy pracodawcy, znane jako “brutto-brutto,” pozostają często poza zasięgiem zrozumienia pracowników. Ta nieświadomość może prowadzić do nieefektywnego zarządzania finansami osobistymi i braku perspektywy na rozwijanie swojej kariery zawodowej.

Mity o wynagrodzeniach

Raport ujawnia także, że aż 82% pracujących Polaków uważa, że zarabiają mniej lub tyle samo co inne osoby wykonujące tę samą pracę. To przekonanie często wynika z porównywania swojej miesięcznej pensji netto z ogólnymi statystykami, takimi jak średnia krajowa. Jednakże, średnia krajowa obejmuje wiele różnych czynników, takich jak nagrody, dodatki, odprawy emerytalne, nadgodziny, czy nawet uposażenie posłów i senatorów. Porównywanie swojego wynagrodzenia do takich wskaźników może prowadzić do błędnych wniosków i poczucia niesprawiedliwości.

Tabu w rozmowie o pieniądzach

Warto także zauważyć, że aż 89% pracujących Polaków nie czuje się komfortowo rozmawiając o swoim wynagrodzeniu z kimś obcym, a właśnie rekruterzy czy przełożeni często są osobami, z którymi te rozmowy są najważniejsze dla naszego portfela. To tabu w rozmowie o pieniądzach może wynikać z wielu czynników, w tym z negatywnego postrzegania bogactwa i pieniędzy. Brak edukacji finansowej i otwartych rozmów o finansach w domach oraz z dziećmi przyczynia się także do tego problemu.

Negocjacje wynagrodzenia

Kolejnym kluczowym elementem raportu jest fakt, że aż 42% pracujących Polaków nigdy nie prosiło o podwyżkę ani nie negocjowało swojego wynagrodzenia. To oznacza, że wiele osób nie wykorzystuje pełni swojego potencjału i nie otrzymuje odpowiedniego wynagrodzenia za swoją pracę. Zaskakująco niska jest także liczba osób (8%), które odróżniają pojęcia “brutto” od “netto” i pełnych kosztów pracodawcy oraz zawsze szczerze odpowiadają na pytania o swoją pensję.

Argumentacja w negocjacjach płacowych

Raport wskazuje także na różnice w argumentacji podczas negocjacji płacowych. Wielu pracowników opiera swoje rozmowy na argumentach związanych z stażem pracy, lojalnością wobec firmy czy zaangażowaniem. Jednakże, z perspektywy pracodawców i przełożonych, bardziej trafnymi argumentami są usprawnienia i innowacje wprowadzone przez pracownika, posiadana wiedza, umiejętności czy kompetencje oraz certyfikaty, jeśli są one wykorzystywane w pracy. To sugeruje, że istnieje potrzeba bardziej skoncentrowanej argumentacji w negocjacjach płacowych.

Marzena Sawicka – dyrektor HILLWAY o edukacji przez całe życie

Marzena Sawicka, dyrektor HILLWAY, w raporcie HR Rebels skupia uwagę na ważną kwestię: potrzebę ciągłego kształcenia się przez całe życie. To już nie jest wybór, ale konieczność. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, aby dostosować się do rynku pracy, musimy być gotowi do stałej adaptacji. Inaczej, zamiast posuwać się do przodu, będziemy się cofać. Rynek pracy rozwija się w zawrotnym tempie, i ci, którzy nie nadążają za zmianami, zostają w tyle.

By dopasować się do rynku pracy wymagana jest nasza adaptacja. Bez tego nie stoimy w miejscu, a w 2-3 lata cofamy się. Rynek
pędzi!

– Marzena Sawicka dla HRrebels

Marzena Sawicka podkreśla także znaczenie monitorowania trendów na rynku pracy oraz analizowania raportów i udziału w targach pracy. To pozwala lepiej dostosować się do zmian i wyznaczyć własną ścieżkę zawodową.

Dyrektor HILLWAY podkreśla również, że oferta doradztwa zawodowego rozwija się w Polsce. Jeśli jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni, możemy liczyć na wsparcie ze strony urzędu pracy. W wielu miastach powstają Centra Rozwoju Przedsiębiorczości i Rozwoju Kariery, które oferują profesjonalne wsparcie w kształtowaniu naszej ścieżki zawodowej.

Najważniejszą myślą przekazywaną przez Marzenę Sawicką jest przekonanie, że zmiana zawodu lub branży jest możliwa dla każdego. To zależy od naszego wyboru i gotowości do rozwoju. Pierwszym krokiem jest jednak dokładna analiza siebie, swoich mocnych stron, talentów i kompetencji. Warto także zastanowić się, czy nasza obecna praca jest zgodna z naszymi predyspozycjami, motywacjami i oczekiwaniami. A jeśli jesteśmy gotowi na zmianę, to pamiętajmy, że to my kształtujemy naszą przyszłość zawodową. Zmiana zawodu może być trudna, ale z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem jest całkowicie osiągalna.

Kierunek Działań

Raport “Ile mogę zarabiać. Świadomość wynagrodzeniowa Polaków” rzuca światło na wiele wyzwań, które wymagają uwagi i działania. Edukacja wynagrodzeniowa staje się kluczowym narzędziem w rozwiązaniu tych problemów. To również sygnał, że należy promować otwarte rozmowy na temat wynagrodzeń i finansów osobistych, zarówno wśród pracowników, jak i w domach oraz w edukacji dzieci. Warto także zachęcać do negocjacji płacowych, aby pracownicy otrzymywali wynagrodzenie adekwatne do swojej wartości na rynku pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem HRrebels “Ile mogę zarabiać. Świadomość wynagrodzeniowa Polaków“, w którym znjadą Państwo cenne informacje i spostrzeżenia o:

-Samopoczuciu Polaków w rozmowie o wynagrodzeniu

– Rozumieniu wynagrodzenia: netto – brutto – pełne koszty pracy

– Szczerości w rozmowie o wynagrodzeniu

– Ocenie wysokości swojego wynagrodzenia i jej źródła

– Negocjacjach płacowych i argumentacji

– Znaczeniu widełek w poszukiwaniu pracy

– Benefitach jako dopełnienie wynagrodzenie

– Czynnikach poza-pensyjnych

W HILLWAY rozwijamy kompetencje zespołów, przygotowując na wyzwania jutra.

Power Skills
Skip to content