Analiza raportu “Multiplier State of Work | Predictions for HR Leaders in 2024

Przyszłość Pracy w 2024: Rewolucja w Umiejętnościach, Elastyczności i Dbaniu o Zdrowie Psychiczne

Świat pracy przemienia się w szybkim tempie, a raport “Multiplier State of Work | Predictions for HR Leaders in 2024” rzuca nowe światło na kluczowe zmiany, które będą kształtować naszą pracę zawodową w najbliższym roku. Liczby wyłaniające się z analizy raportu ukazują nie tylko trendy, ale również wyzwania i możliwości, z jakimi będą musieli zmierzyć się liderzy HR. Przeanalizujmy, jakie kluczowe liczby i wnioski wyłaniają się z tej prognozy na przyszłość pracy.

Odrzucenie mitu o stopniach naukowych: Umiejętności kształtują świat pracy

Przez lata utrzymywało się przekonanie, że do odniesienia sukcesu zawodowego konieczne jest posiadanie odpowiedniego stopnia naukowego. Jednakże, według raportu, dynamika ta ulega zmianie. Badanie przeprowadzone przez Burning Glass Institute wykazało spadek liczby ogłoszeń o pracę wymagających stopnia licencjackiego. Tylko jedna czwarta pracowników posiada stopień naukowy, a jedynie 15% zdobyło stopień zaawansowany.

Raport “LinkedIn’s Skills First” pokazuje, że 19% ogłoszeń o pracę priorytetuje umiejętności ponad wykształceniem czy kwalifikacjami, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (15%). Przesunięcie ku zatrudnianiu opartemu na umiejętnościach to kluczowa przewaga dla pracodawców i kandydatów, umożliwiając poszukiwanie specjalistów spełniających konkretne wymagania.

2024 – Rok oparty na umiejętnościach

Rok 2023 był znaczącym momentem dla świata biznesu, będąc jednocześnie okresem intensywnej nauki. Obecny deficyt umiejętności stanowi poważny problem, a do 2030 roku firmy mogą stracić aż 8,5 biliona dolarów z powodu braku kwalifikacji. W tej sytuacji, istotne jest przekierowanie uwagi na umiejętności, co potwierdza raport LinkedIn’s Skills First.

Kultura pracy zorientowana na umiejętności przyczyni się do zwiększenia dostępu do szerokiego puli talentów oraz zapewni firmom specjalistów odpowiednich do konkretnych potrzeb. Zmiana ta sprzyja również inicjatywom takim jak promowanie różnorodności, identyfikacja liderów i kultura innowacyjności.

Dane wskazują, że rekruterzy korzystający z LinkedIn są o 25% bardziej skłonni do poszukiwań opartych na umiejętnościach niż w poprzednich trzech latach, a 75% specjalistów ds. rekrutacji uznaje zatrudnianie z naciskiem na umiejętności za najważniejszy cel w ciągu najbliższego roku.

Równowaga między pracą a życiem – Trend Asynchronicznej Pracy

Chociaż równowaga między pracą a życiem pozostaje kluczowym elementem zwiększającym produktywność, trend asynchronicznej pracy nabiera na sile. Asynchroniczna praca umożliwia pracownikom wybieranie godzin pracy, eliminując jednocześnie zależność od stałego dostępu do pracy.

Tradycyjny ośmiogodzinny dzień pracy był skuteczny, gdy praca zdalna była rzadkością. Jednak w świecie pracy zdalnej pracownicy muszą równoważyć obowiązki zawodowe i domowe, co prowadzi do szybszego zmęczenia. Pracownicy preferują elastyczne formy pracy, co potwierdza 98% z nich, którzy chcieliby pracować zdalnie i polecaliby to swoim znajomym.

W przyszłości pracownicy będą preferować prace umożliwiające im pracę według własnego harmonogramu w formie zdalnej lub hybrydowej, integrując w ten sposób życie wokół pracy. Pracodawcy również zaczynają minimalizować znaczenie tradycyjnych godzin pracy, koncentrując się bardziej na efektywności i wynikach.

Kultura asynchroniczna sprzyja wzrostowi produktywności, ponieważ więcej czasu poświęca się kluczowym projektom i celom, a niepotrzebne spotkania i zadania administracyjne są ograniczane. Według ankiety, 52% pracowników preferuje komunikację asynchroniczną w stosunku do spotkań wirtualnych.

Prognozy wskazują, że w 2024 roku pracodawcy będą coraz bardziej implementować polityki integrujące pracę z życiem oraz promować kulturę pracy asynchronicznej.

Wewnętrzna mobilność w 2024 roku

Świat stoi w obliczu poważnego kryzysu talentów, a niepewność finansowa panuje w wielu sektorach. Firmy szukają oszczędności, co czasami skutkuje ograniczeniem budżetów na szkolenia i rozwój pracowników. W takich warunkach wewnętrzne rekrutacje stają się pomocne w zwiększeniu zaangażowania pracowników i poszerzeniu umiejętności bez konieczności dużych nakładów finansowych.

Badanie przeprowadzone przez ManpowerGroup pokazuje, że 77% pracodawców potrzebuje wsparcia w uzupełnieniu swoich zespołów. W obliczu takich wyzwań, innowacyjne myślenie i wdrożenie nowych technologii stają się kluczowe. Postęp w dziedzinie HR tech już teraz pomaga firmom skuteczniej zamykać luki kompetencyjne, zapewniać rozwój pracowników i wykorzystywać istniejące umiejętności w celu ułatwienia wewnętrznej mobilności pracowników.

Zintegrowane narzędzia oferują kompleksowe zarządzanie pracownikami, zapewniając transparentność – pracownicy wiedzą, kiedy pojawiają się możliwości, a pracodawcy mają lepszy ogląd sytuacji. Integracja pomoże również pracownikom określić cele zawodowe i edukacyjne oraz śledzić ich realizację w kontekście dostępnych pozycji w firmie, zwiększając tym samym świadomość wewnętrznych możliwości rozwoju.

Prognozy wskazują, że wskaźniki rotacji pracowników nadal będą wywierać presję na firmy, aby zatrzymać utalentowanych pracowników, aż 86% firm spodziewa się utrzymania wysokich wskaźników rotacji w 2024 roku. W odpowiedzi na to wiele firm może próbować zaimplementować bodźce niemonetarne w celu zwiększenia morale i zaangażowania pracowników. Kultura organizacyjna będzie kluczowym elementem strategii rekrutacyjnych i retencyjnych w najbliższych latach.

Zdrowie psychiczne pracowników na pierwszym planie

Nie bez znaczenia jest również zdrowie psychiczne pracowników. 77% dużych organizacji zgłasza wzrost potrzeb związanych z zdrowiem psychicznym pracowników, a dodatkowe 16% spodziewa się, że sytuacja ta się pogorszy. Niemal 70% liderów HR doświadcza zwrotu z inwestycji w strategie związane ze zdrowiem psychicznym, a 67% uznaje, że programy takie mają pozytywny wpływ na zachowania pracowników, takie jak zaangażowanie i uczestnictwo.

W 2024 roku planuje wprowadzenie programów zdrowotnych 59% liderów HR. Jest to zdecydowane potwierdzenie, że firmy troszczą się o dobre samopoczucie pracowników.

Podsumowanie: Przyszłość pracy to innowacje i zmiany

Rok 2024 zapowiada się jako czas znaczących innowacji i długofalowych zmian w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Firmy będą musiały budować zespoły, które osiągają coraz wyższe poziomy produktywności i współpracy, równocześnie dostosowując się do oczekiwań związanych z pracą hybrydową, rozwojem kompetencji, wewnętrzną mobilnością i innymi.

W tym kontekście liderzy ds. zasobów ludzkich muszą stać się kluczowymi decydentami, wprowadzając świeże inicjatywy i upewniając się, że potrzeby pracowników nie zostaną zaniedbane. Z naciskiem na polityki skoncentrowane na ludziach, pracownicy działu HR mogą pomóc w utrzymaniu wysokich wskaźników retencji i zaangażowania, dzięki umiejętnościom w ocenie oczekiwań pracowników i ich dostosowywaniu do celów biznesowych.

Aby odnieść sukces, firmy będą dążyć do ograniczenia kosztów, jednocześnie optymalizując operacje w celu zatrzymania obecnych pracowników i znalezienia nowych talentów. Jeśli rok 2024 będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami, każdy lider HR i biznesowy będzie musiał podnieść swoje kompetencje, a dużą część tego procesu stanowić będzie wdrażanie nowych narzędzi

W HILLWAY rozwijamy kompetencje zespołów, przygotowując na wyzwania jutra.

Power Skills
Skip to content